Zbirni center Ljubevč je od prejšnjega tedna bogatejši za nov Kotiček za ponovno uporabo – pobudo v okviru projekta ZA PANUCAT, s katerim želi Komunala Idrija spodbuditi trajnostno ravnanje z odpadki, zmanjšati količino kosovnih in mešanih komunalnih odpadkov ter občanom omogočiti enostaven način ponovne uporabe še uporabnih predmetov.
Glavni namen kotička – in dolgoročno Centra ponovne uporabe – je zmanjšanje količine odpadkov, predvsem kosovnih, katerih obseg hitro narašča. V prvi polovici leta 2025 je bilo namreč v občini Idrija zbranih kar 70 ton več kosovnih odpadkov kot v enakem obdobju lani (245 ton v primerjavi s 175 tonami v letu 2024). Tudi pri mešanih komunalnih odpadkih si prizadevajo za nadaljnje zmanjšanje – v primerjavi z letom 2024 se je količina v prvem delu leta sicer znižala s 640 na 620 ton, vendar brez aktivnega sodelovanja občanov s pravilnim ločevanjem tega napredka ne bo mogoče nadaljevati. Vsak predmet, ki ga rešimo pred zabojnikom, pomeni manj stroškov za občane, saj se obdelava in odlaganje odpadkov neposredno odražata na položnicah.

Zgodba o kotičku za ponovno uporabo se je razvijala dlje časa. V iskanju rešitev, financiranja in primernega prostora je ekipa Komunale Idrija našla preprosto, a učinkovito rešitev – obstoječi zabojnik in miza sta postala središče nove pobude.

- Prinesi: Če imate doma predmet, ki ga ne potrebujete več, a je še uporaben (npr. kuhinjski pripomoček, knjiga, igrača, okrasni predmet itd. ), ga lahko odložite na posebno mizo v zbirnem centru.
- Ocenimo in uredimo: Osebje centra predmet pregleda, po potrebi očisti, in če je ustrezen za ponovno uporabo, ga postavi v poseben zabojnik.
- Vzemi: Zabojnik je v času obratovanja zbirnega centra odprt za vse obiskovalce, ki lahko predmete brezplačno vzamejo – brez prijav, seznamov ali omejitev (za zdaj).
Pomembno je le, da so predmeti še uporabni in varni za novega uporabnika. Če niso več primerni, jih osebje ustrezno odloži med odpadke.
Trenutni kotiček je majhen, a pomemben začetek, iz katerega si Komunala Idrija želi razviti pravi Center ponovne uporabe – morda celo z delavnico za popravila in ustvarjanje novih predmetov iz starih materialov.
Maja Vojska