- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Vzpostavitev evidence stavbnih zemljišč v Občini Idrija
Občina Idrija je v pričetku leta 2025 na podlagi določil Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3, Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP, 23/24, 109/24 in 25/25 – odl. US) pričela z vzpostavitvijo evidence stavbnih zemljišč, ki je pomemben korak k bolj preglednemu, urejenemu in trajnostnemu prostorskemu razvoju in bo Občini Idrija omogočila boljši pregled nad zemljišči namenjenimi gradnji ter učinkovitejšemu načrtovanju razvoja naselij.
Evidenca stavbnih zemljišč (ESZ) je uradna zbirka podatkov, ki vsebuje informacije o pozidanih in nepozidanih stavbnih zemljiščih. Pozidana stavbna zemljišča so poseljena zemljišča (gradbene parcele, pripadajoča zemljišča stavb ter drugih gradbenih inženirskih objektov) in pripadajoča zemljišča javne cestne in javne železniške infrastrukture.
Nepozidana stavbna zemljišča so parcele ali več parcel ali njihovih delov, ki so z občinskim prostorskim izvedbenim aktom namenjene za graditev objektov in niso pozidana zemljišča.
Nepozidanim stavbnim zemljiščem se bo določila razvojna stopnja, ki bo zemljišča razvrščala v pet skupin glede na njihovo stopnjo razvoja. V praksi to pomeni, da je zemljišče v najvišji razvojni stopnji zazidljivo, komunalno opremljeno in pripravljeno za pričetek postopka pridobitve gradbenega dovoljenja.
Razvojna stopnja zemljišča je odvisna od regulacije zemljišča s prostorskimi akti, njegove opremljenosti z gospodarsko javno infrastrukturo in od obstoja pravnih režimov na njem. Razvojne stopnje so:
- 1. razvojna stopnja: nezazidljivo zemljišče,
- 2. razvojna stopnja: prostorsko neurejeno zemljišče,
- 3. razvojna stopnja: neopremljeno ali delno opremljeno zemljišče,
- 4. razvojna stopnja: neurejeno zazidljivo zemljišče,
- 5. razvojna stopnja: urejeno zazidljivo zemljišče.
V Občini Idrija je po preliminarnih podatkih kar 32 % stavbnih zemljišč nepozidanih. Visoka številka, toda kar vsakega investitorja zanima je, na katerih zemljiščih je možno graditi. Katera zemljišča so zazidljiva in komunalno opremljena? Odgovor na to vprašanje bo podala evidenca stavbnih zemljišč.
V preteklosti so se zemljišča, primerna za gradnjo, najpogosteje zagotavljala s širitvijo stavbnih zemljišč. Podnebne spremembe in zahteve po varstvu okolja zahtevajo drugačen pristop. Nacionalni program varstva okolja 2030 in Strategija prostorskega razvoja Slovenije 2050 predvidevata zmanjšanje neto letnega prirasta pozidanih zemljišč za 25% do leta 2030 in ničelni neto prirast od leta 2050 dalje. V praksi to pomeni, da je za širitev novih 10 ha stavbnih zemljišč na kmetijska zemljišča, potrebno 10 ha obstoječih stavbnih zemljišč vrniti v kmetijska zemljišča. Iz tega razloga je še toliko pomembneje, da se optimalno izkoristi obstoječe površine in jih po potrebi preuredi na način, da bo gradnja na njih možna.
Evidenca stavbnih zemljišč bo podlaga za boljše upravljanje prostora, pripomogla bo k preglednosti pri načrtovanju razvoja naselij, olajšala urejanje lastništva in dostop do zemljišč za gradnjo ter omogočila učinkovitejšo občinsko politiko komunalnega opremljanja in prostorskega razvoja. Hkrati bo občanom omogočala vpogled v stanje njihovih zemljišč in jasnejše informacije o možnostih gradnje in podatek kateri so še potrebni koraki, da bo zemljišče primerno za gradnjo npr. komunalno opremljanje ali sprejem podrobnega prostorskega akta. Evidenca bo prispevala tudi k večji transparentnosti na trgu nepremičnin, saj bo že ob sami prodaji vidno, v kateri razvojni stopnji je zemljišče in ali je postavljena cena temu primerna.
V poletnih mesecih (od 1.7.2025 do 31.8.2025) bo potekala javna razgrnitev evidence stavbnih zemljišč, na kateri bodo imeli občani možnost vpogleda v predlagano razvrstitev zemljišč in podajanje pripomb. O poteku in datumu razgrnitve bo občina pravočasno obvestila javnost preko spletne strani in občinskih oglasnih mest.
V zpostavitev evidence stavbnih zemljišč je temeljni korak k bolj urejenemu prostoru, trajnostnemu razvoju naselij in pravičnemu upravljanju občinskega prostora. Vabimo vse občane, da ob razgrnitvi preverijo podatke za svoja zemljišča in tako soustvarijo prostorsko prihodnost naše skupnosti. Do takrat pa vas vabimo k ogledu videa “Želite graditi, pa ne veste kje?”.